Dé Agri-Notaris Dé Agri-Notaris
Dé Agri-Notaris

Economische gevolgen stoppersregelingen

De vrijwillige bedrijfsbeëindigingsregelingen voor veehouders kunnen grote economische gevolgen hebben in de regio’s waar deze regelingen worden toegepast.

Zo kan de werkgelegenheid in delen van Gelderland, Overijssel, Noord-Brabant en Limburg gaan dalen. Dat is de conclusie van het Planbureau voor de Leefomgeving (PBL) in een deelrapport dat is opgesteld door het ministerie van Landbouw, Visserij, Voedselzekerheid en Natuur.

Het PBL schat het totaal aantal deelnemers aan de regelingen op 1.000 tot 1.500 ondernemers, verdeeld over de melkveehouderij, varkenshouderij, pluimveehouderij en kalverhouderij.

De tien gemeenten met de meeste aanmeldingen zijn Venray, Ede, Barneveld, Land van Cuijk, Deurne, Nederweert, Apeldoorn, Putten, Horst aan de Maas en Asten. De werkgelegenheid kan daar met 11 tot 44 procent dalen, afhankelijk van de gemeente. Tegelijkertijd kunnen ondernemers en werknemers zich aanpassen door activiteiten in andere sectoren te ontwikkelen of elders werk te vinden, waardoor de effecten mogelijk meevallen.

Bij de invloed op de werkgelegenheid speelt ook mee dat arbeidsmigranten een groot aandeel hebben in deze sectoren. Een daling van werkgelegenheid kan daardoor aanzienlijke sociale en economische gevolgen hebben voor deze groep.

Lees het complete artikel in Nieuwe Oogst.

Hoewel de bedrijfsbeëindigingen regionaal aanzienlijke gevolgen kunnen hebben, stelt het PBL dat de impact op de totale Nederlandse economie beperkt is. Pas de komende jaren zal duidelijk worden hoe groot de effecten daadwerkelijk zijn.

Avatar foto

Tineke Castelein

maakt deel uit van het redactieteam van deagrinotaris.nl. Tineke is notaris en partner bij Sekuer Notarissen in Surhuisterveen.

Aanmelden Agri-update

Je persoonlijke pagina’s